Адреса: вул. Свободи, 87, смт Білозерка
Білозерського району Херсонської області, 75000
Графік роботи: Понеділок - Четвер: 08:00 - 17:00.
П’ятниця: 08:00 - 15:45. Вихідні: Субота, Неділя 

тел.: (05547) 3-38-84
e-mail: rda-biloz@khoda.gov.ua

Об’єднані громади самі вирішують куди витрачати кошти

Нові можливості для розвитку, реалізація власних проектів, додаткові джерела фінансування – це тільки деякі з привілеїв, доступних об’єднаним територіальним громадам. У Білозерському районі вже створено 3 громади, які напряму отримують державні субвенції на розвиток освіти та медицини. До їх бюджетів також надходять податки на нерухомість та землю, транспортний податок, 60% податку на доходи фізичних осіб.
Серед переваг громад й те, що вони без черги отримують кошти з Державного фонду регіонального розвитку. Додатково об’єднання можуть одержувати цільові субвенції з державного бюджету. Для цього необхідно розробити проект та сформувати відповідну заявку. 
Ще одне джерело грошових надходжень до громад – міжнародна допомога. Представники об’єднань можуть розробляти різноманітні проекти, презентувати їх та отримувати гранти на реалізацію. Залучені таким чином гроші громади можуть направляти на реконструкцію бюджетних установ, придбання техніки для рятувальних служб, закупівлю шкільних автобусів, будівництво шкіл та дитсадків, створення умов для дозвілля і відпочинку населення.
За рахунок додаткових джерел бюджети громад збільшуються в середньому на 40%, а це мільйони гривень, у порівнянні бюджетами населених пунктів, які ще не долучилися до децентралізації.
Це пов’язано з тим, що до об’єднання у громади більша частина податків з сіл та селищ йшла до обласного та державного бюджетів. Населені пункти не могли напряму отримувати допомогу з Києва, залучати інвесторів, спрямовувати наявні кошти на реалізацію найперспективніших проектів. 
Для прикладу можна навести останню інформацію надану Херсонським Центром розвитку місцевого самоврядування стосовно фінансових показників 12 ОТГ утворених 2016 року та 14 ОТГ, які пройшли процедуру перших виборів минулого року у Херсонській області: «Доходи бюджетів ОТГ продовжують зростати. До загального фонду бюджетів 26-ти ОТГ за січень-лютий 2018 року надійшло 71,7 млн грн податків та зборів. Показник приросту до відповідного періоду 2017 року склав 71,2%. Надходження власних доходів до загального фонду 12-ти ОТГ (які виконуються у співставних умовах) склали 36,6 млн грн та зросли у порівнянні з 2017 роком на 27,8 % (8,0 млн грн). Приріст у цілому по області  складає 23,7%. Власні доходи 14-ти громад, які утворилися у 2017 році та отримали додатковий ресурс у вигляді податку на доходи фізичних осіб з 2018 року, збільшилися у 2,7 рази, що на 21,8 млн грн більше ніж отримали сільські і селищні ради, які увійшли до складу цих громад, у січні-лютому минулого року. З державного бюджету до місцевих бюджетів ОТГ перераховано 10,0 млн грн базової дотації, 43,8 млн грн та 20,0 млн грн відповідно освітньої та медичної субвенцій».
Як і на що розподілити додатково отримані кошти громади вирішують самостійно. 
 
Інна Колбаєва,
начальник відділу економічного розвитку, торгівлі, інфраструктури та надання адміністративних послуг РДА
ілу економічного розвитку, торгівлі, інфраструктури та надання адміністративних послуг РДА