РЕАГУВАННЯ НА КРИТИКУ

Реагування на критичні зауваження, надруковані в газеті «Новий день» від 29 травня 2014 р. №29 “Сади горять. А з ними і надії”

  Гарно пише Василь Піддубняк, справжній майстер слова. Напевно, у багатьох людей сльози наверталися на очі, коли читали його статтю “Сади горять. А з ними і надії” (“Новий день” №29 від 29 травня 2014 р.). Тут і про листочки, що скручуються від спеки, і про заздрість та всепрощення, бідних селян, білозерські фраки та мундири… Одне дивує: чому за емоціями досвідчений журналіст не помітив правди. А може просто не захотів її бачити?
У статті йдеться про конфлікт між СТОВ “Енограй” та агрофірмою “Радгосп “Білозерський”. Причиною стали неприязні стосунки між колишнім директором Героєм України Віктором Сілецьким (тепер співвласником “Енограю”) та нинішнім – Віталієм Шишенком. Так, Піддубняк написав, що саме через це “… виведений з ладу у розпал спеки трубопровід прокладений на землях Широкобалківської сільради, а саме ці землі орендує відома агрофірма.” Цю новину приносить голові сільради Івану Самойленку головний гідротехнік КП “Промжилбуд” Пилип Мінза: “Горимо!” Виноградники і сади залишилися без поливу.
Журналіста не зацікавив той факт, що у маленькому КП, яке орендує всього 27 га у СТОВ “Енограй” працює біля 60 чоловік. Штат “Енограю” (650 га) – це головний бухгалтер та керуючий санацією. Все. То хто забезпечує функціонування великого господарства?
Новий директор радгоспу запросив аудиторів. Перевірка, серед інших зловживань, виявила більше ніж 9-ти мільйонну заборгованість СТОВ “Енограй” перед “Білозерським”. Справді, стараннями колишнього директора “Енограю” Віктора Сілецького на пагорбах постали сади й виноградники європейського типу. Тільки забув автор написати, що самого старання замало. Потрібні серйозні фінансові, матеріальні вкладання. Їх зроблено за рахунок “Білозерського”, директором якого був Віктор Сілецький… У Дніпровському лимані води вистачить, та тільки на пагорби вона сама не потече… “Енограй” же за давньою звичкою платити не поспішає.
Між іншим про зрошення. Не могла ніяка звістка збити з ніг сільського голову. Маючи досвід у руйнуванні зрошувальної системи близько 7 км, яка забезпечувала полив до 1000 га ріллі Іван Дмитрович окріп у боротьбі за оазу.
Районна влада  добре розуміє, що причина конфлікту – 9 млн. гривень.  Доречі, нове керівництво агрофірми сплатило борги господарства до бюджету за 2013 рік.  Керівництво радгоспу вважає, що СТОВ “Енограй” повинен повернути борг. Та де там! Ось і почалася реконструкція поливної системи…
20 травня до райдержадміністрації були запрошені Віктор Шишенко – нинішній директор “Білозерського” та керуючий санацією Ірина Клигіна. Зважили всі “за” і “проти”. Попередньо вирішили, що буде зроблено реструктуризацію боргу, який СТОВ “Енограй” буде поступово повертати, а агрофірма “Білозерський” забезпечить подачу води, за умови поточної оплати спожитої електроенергії. Пані Ірина забажала мати акти аудиту, щоб звірити їх зі своїми документами. У першій половині дня всі акти надійшли на її електронну пошту. Та тільки Ірина Клигіна від наступної зустрічі відмовилася, не пояснивши причини. Хто міг так на неї вплинути?
Кілька слів про шлагбауми, які так турбують сільського голову, бо вони мовляв “відрізали доступ селян до Дніпра”, “до цілющого джерела”, “до біосферного заповідника”. Справа у тім, що вдень шлагбаум відкритий – йди, їдь куди хочеш. Вночі їх зачиняють, щоб машини не їздили до насаджень.
Чи Іван Дмитрович може забезпечити охорону самостійно? Покривив душею сільський голова, коли говорив і про податки. Ніколи “Енограй” не приносив до місцевого бюджету 800 тисяч гривень. Так у минулому році отримано аж 42 тисячі. Кому потрібні ці “сім мішків гречаної вовни”?  Чи може Івану Самойленко невідомо, що райдержадміністрація не має права втручатися у господарську діяльність? Йому та керівництву “Енограю” хочеться, щоб і надалі “Білозерський” качав воду безкоштовно, поливав сади СТОВ. Тут багато не треба, – додає сільський голова Іван Самойленко. – Треба, щоб приїхав начальник міліції, прокурор і начальник виконавчої служби. І все”. Отакий простий рецепт вирішення конфлікту у сільського голови. А як же 9 мільйонів? На думку ж районної влади, яку автор так дотепно назвав “чергова галаслива і владолюбна керівна квота” є два виходи з ситуації. Перша – це порозуміння між керівництвом “Енограю” та “Білозерським”. Така собі угода: один бере на себе зобов’язання поступово повернути 9 мільйонів, оплачувати енергоресурси, які будуть затрачені на полив, а інший – включити насосні станції. Такий шлях самий короткий і вигідний обом конфліктуючим сторонам. І європейські насадження не загинуть.
Є інший шлях – суд. Це довго. Сади не витримають.
Ще хочу попросити Василя Піддубняка як читач: не збирайте те, що плаває на поверхні. Зазвичай це непотріб.
Віктор Романов,
голова Білозерської райдержадміністрації 

Щодо критичного матеріалу на телеканалі ВТВ плюс про функціонування сміттєзвалища в с.Мірошниківка
  Проблеми, що мають місце у сфері поводження з побутовими відходами потребують невідкладного розв’язання та фінансування заходів. Питання інвестування цієї сфери повинно вирішуватися комплексно за рахунок усіх можливих джерел фінансування (державний і місцеві  бюджети, кошти підприємств (за їх згодою), які забезпечують санітарне очищення населених пунктів.
  Порушене питання – це не тільки проблема Музиківської  сільської ради, а й району, області, держави вцілому. Кошторисна вартість будівництво полігону твердих побутових відходів в середньому складає  2-5 мільйонів грн. Такі кошти в місцевих бюджетах відсутні.
З метою приведення території району до належного санітарного стану, оформлення та впорядкування земельних ділянок під полігони ТПВ в районі розроблена та затверджена рішенням сесії районної ради від 16 листопада 2011 року №316 районна програма  «Поводження з твердими побутовими відходами на 2012-2015 роки», на виконання якої місцевими радами поступово ведеться робота щодо узаконення сміттєзвалищ,  а   саме: отримано 10 державних актів на право постійного користування земельними ділянками під полігони ТПВ, розроблено 10 проектів землеустрою, 3 – в стадії погодження та 3 – розробляється;   виготовлено 4 проекти на будівництво ТПВ. Будівництво полігонів ТПВ потребує значних капіталовкладень, які відсутні як у місцевих, так і в районному бюджетах.
Одним із заходів  по реалізації Програми є підтримання органами місцевого самоврядування у  належному стані земельні ділянки виділені під полігони ТПВ (огорожа, під’їзні шляхи, захисні зони, відведення стічних вод). Виконання вказаного заходу стає актуальним під час несприятливих погодних умов, а саме сильних поривах вітру, коли сміття розлітається та забруднює прилеглі до сміттєзвалищ території.
Протягом 2012-2013 років видано тринадцять доручень голови районної державної адміністрації щодо прискорення виготовлення документації для оформлення державних актів на земельні ділянки під полігони ТПВ. 27 березня 2013 року на засіданні колегії районної державної адміністрації розглядалося питання «Про організацію роботи у здійсненні заходів із санітарної очистки та благоустрою населених пунктів району», за результатами якого видане відповідне доручення голови районної державної адміністрації від 28 березня 2013 р. №41-д.
Щорічно на виконання розпоряджень голови районної державної адміністрації у районі проводяться місячники по благоустрою та санітарному утриманню населених пунктів, проводяться дні благоустрою та санітарного утримання населених пунктів, «чисті четверги». До участі у них залучаються працівники бюджетної сфери, приватні підприємці, працівники від районного центру зайнятості, громадяни, засуджені, до виправних робіт.
З 20 березня по 12 травня 2014 року у районі проводиться щорічна всеукраїнська акція з благоустрою «За чисте довкілля» відповідно до розпорядження голови районної державної адміністрації від 20 березня 2014 року №96. Під час проведення акції заплановано проведення робіт з ліквідації стихійних сміттєзвалищ, прибирання вуличної мережі, узбіччя доріг загального користування, придорожніх зелених зон, парків, скверів, прибудинкових територій, спортивних і дитячих майданчиків, кладовищ та під’їзних доріг до них, а також упорядкування пам’ятників, братських могил, меморіалів, влаштування квітників, видалення сухих та аварійних дерев, обрізку гілок дерев та кущів, побілку стовбурів дерев та бордюрів.